- +381 63 7107 607
- info@dentalcentarslavija.com
- Nemanjina 36, 11000 Beograd
Zubni implantati ili implanti su titanijumski šrafovi koji se ugrađuju u viličnu kost gde nedostaje jedan ili više zuba. Na taj način zamenjuju funkciju prirodnog korena zuba.
Postoje brojna pitanja u vezi sa dentalnim implantima, a mi ćemo nastojati da odgovorimo na najvažnija.
Titanijumski zubni implanti se izrađuju najčešće od čistog titana. Uz njegovu površinu prisno prianjaju ćelije kosti koje ga čvrsto drže.
Uspešnost titanijumskog implanta je u tome što ga organizam u oko 97 % slučajeva ne prepoznaje kao strano telo i zato ga ne odbacuje.
Važno je izabrati implantat renomiranog proizvođača, koji je stekao potvrdu kvaliteta uspešnom višedecenijskom primenom u stomatološkoj praksi širom sveta.
Takođe, bitno je i da proizvođač implanata bude stabilna firma, koja neće prestati sa proizvodnjom rezervnih delova što se šrafe na ugrađeni implant.
U Stomatološkoj ordinaciji Dental centar Slavija koristimo samo implantate renomiranih, najkvalitetnijih proizvođača Straumann, Nobel Biocare i Alpha Bio.
Na prvom pregledu, anamnezom se utvrđuje da li ima nekih kontraindikacija za ugradnju implanta. To može biti:
3D snimak je kod planiranja ugradnje implanta obavezno dijagnostičko sredstvo. Pored kvaliteta kosti, 3D snimak vilice pokazuje njenu širinu i debljinu. Na njemu se vidi i udaljenost bitnih struktura (maksilarni sinus u gornjoj vilici i vilični živac u donjoj vilici) od mesta gde treba ugraditi implante.
Na osnovu 3D snimka se pomoću specijalnog kompjuterskog programa odrede najpovoljnija mesta u vilici za planiranu ugradnju implanta.
Kost u gornjoj vilici je slabijeg kvaliteta jer ima sunđerastu strukturu i manje je čvrstine od kosti u donjoj vilici. Kost donje vilice je kompaktnija (gušća) i samim tim dosta čvršća. To znači da je pogodnija za ugradnju implanta.
Ukoliko nema dovoljno kosti na mestu gde bi trebalo ugraditi implante, nju je moguće nadograditi veštačkom kosti ili autotransplantatom koštanog tkiva. Autotransplant se uzima sa nekog drugog mesta na vilici pacijenta, gde je to najpogodnije.
Pre početka ugradnje implanta, daje se lokalna anestezija i sam operativni tok je potpuno bezbolan.
Po dejstvu anestezije, pravi se rez na desnima i pristupa se viličnoj kosti. Zatim se specijalnim frezama napravi ležište implanta u koje se on ušrafi specijalnim instrumentom.
Na kraju se desni ušiju koncem, koji može biti i resorbujući (sam otpada posle desetak dana).
Kad ima dovoljno kosti, ugradnja implanta obično traje od 30 minuta do 1 sat i 30 minuta, u zavisnosti od toga koliko se implanta ugrađuje.
Implantološki zahvat je moguć ako se lateralizacijom (pomeranjem) donjoviličnog živca dobije dovoljna visina kosti za ugradnju implantata odgovarajuće dužine. Ovom metodom se izbegava nadogradnja vilice veštačkom kosti. Osim toga, nije potrebno čekati nekoliko meseci da kost sraste sa vilicom. Na taj način nije potreban ni ponovni dolazak pacijenta na ugradnju implanta.
Ovaj način ugradnje je naročito pogodan za pacijente iz drugih zemalja. Međutim, ova metoda je dosta zahtevna, pa je veoma mali broj implantologa primenjuje.
Kad u gornjoj vilici postoji tanak sloj kosti prema viličnom sinusu, moguće je istovremeno ugraditi i implant i veštačku kost. To je takođe velika pogodnost za pacijente koji dolaze iz inostranstva.
Šta je all on 4 (sve na četiri implanta)?
To je metoda kojom se ugrađuju četiri implanta od kojih su dva pod uglom i na koje se može postaviti protetska nadoknada za 12 zuba.
Ova metoda se primenjuje u gornjoj vilici kada nema dovoljno debljine kosti ispod viličnog sinusa da se implantat postavi vertikalno, a ima dovoljno visine i širine kosti da se oni postave pod uglom. Na ovaj način se može izbeći sinus lift (nadogradnja kosti ispod sinusa).
U donjoj vilici se ova metoda koristi kada nema dovoljno visine kosti iznad donjeviličnog živca da se implanti postave vertikalno. Tada se, sa svake strane vilice, krajnji implantati postavljaju koso i izbegava se povreda donjeviličnog živca. Na ovaj način se izbegava nadogradnja vilične kosti ili pomeranje donjeviličnog živca što je dosta zahtevna hirurška metoda.
Posle tri do šest meseci, na implante se postavlja (šrafi) definitivni protetski rad. To može biti neka od sledećih protetskih nadoknada:
Postoji mogućnost da se implanti opterete neposredno posle ugradnje i odmah završi protetski rad. U Stomatološkoj ordinaciji Dental centar Slavija savetujemo da se sačeka tri do šest meseci kako bi došlo do osteointegracije.
Posle tog vremena se novim rendgenskim snimkom proverava da li je došlo do osteointegracije i da li implant stoji čvrsto u vilici. Onda se pristupa postupku izrade definitivne protetske nadoknade: krunice, mosta ili proteze. Ove nadoknade se za implantate pričvršćuju specijalnim šrafovima.
Tokom nekoliko dana posle ugradnje implanta, može doći do manjeg otoka desni i slabijeg bola. Međutim, on se lako otklanja uzimanjem analgetika (leka protiv bolova).
Sinus lift je metoda kojom se, kod nedovoljne debljine kosti ispod viličnog sinusa, sluzokoža poda sinusa podiže. Potom se ispod nje postavlja veštačka kost ili kost pacijenta uzeta sa nekog dela vilice. Ova intervencija za cilj ima omogućavanje ugradnje implanta.
Kod ove metode implant se može ugraditi odmah po postavljanju veštačke kosti ili se prvo sačeka da veštačka kost ili autotransplantat srastu sa kosti poda sinusa.
© 2022 Dental Centar Slavija.